Zapewne szukając idealnej pościeli, spotkałeś się z modelami w charakterystyczne satynowo – matowe pasy. To adamaszek – dwustronna, ozdobna tkanina o długiej i bogatej historii, tradycyjnie wykonywana z jedwabiu. Co warto wiedzieć o tym materiale oraz dlaczego jest tak pożądany w naszych sypialniach? Oto garść najważniejszych informacji na temat pościeli z adamaszku, prosto od specjalistów pracujących w branży.
Pościel z adamaszku – także bawełniana
Niegdyś adamaszek kojarzono z jednokolorową tkaniną, która w zależności od tego, jak padało na nią światło, uwydatniała wspaniałe wzory, np. geomagnetyczne czy kwiatowe. Adamaszki bywały zielone, złote oraz amarantowe, choć przez długi czas ich barwą numer jeden był soczysty i wyjątkowy szkarłat. Wspaniały efekt potęgował nie tylko kolor, ale i niecodzienna faktura tkaniny, składająca się z matowego „tła” oraz połyskliwych ornamentów. Nie sposób nie wspomnieć także o materiale, z którego wykonywano adamaszek, czyli czystego jedwabiu. To właśnie połączenie tych wszystkich aspektów sprawiało, że była to tkanina luksusowa, pożądana i nie pozostawiająca nikogo obojętnym.
Dziś określenie „adamaszek„ nie tyle oznacza konkretny materiał, co charakterystyczny wzór. Z tego właśnie względu w sklepach spotkamy się z pościelą z adamaszku wykonaną z bawełny, lnu, tkanin syntetycznych czy wełny. Do codziennego użytku szczególnie nadają się jednak pościele uszyte ze wzmocnionej bawełny, które dzięki satynowemu splotowi z jednej strony zachwycają wyjątkowym wyglądem, a z drugiej ujmują sporą wytrzymałością.
Powrót pościeli z adamaszku
Przez lata pościel z adamaszku cieszyła się niesłabnącą popularnością. W ostatnim czasie można zauważyć jednak, że zainteresowanie tym modelem jeszcze wzrosło – co jednak nie powinno dziwić. Dlaczego tak się dzieje? Pościele z adamaszku są niezwykle eleganckie, a przy tym przyjemne w użytkowaniu, bo nawet częste pranie nie jest w stanie pozbawić ich charakterystycznej delikatności.
Komentowanie wyłączone.