Kołdry i poduszki mogą być wykonane zarówno z naturalnych, jak i ze sztucznych materiałów, które mają inne oddziaływanie na nasz organizm. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki wpływ ma na człowieka obcowanie z naturalnymi produktami, które mają wiele dobroczynnych właściwości. Jakie są jednak podstawowe różnice między naturalnymi wypełnieniami? Czy puch, półpuch i pierze darte to to samo? Jaka jest naprawdę żywotność dobrych kołder i poduszek naturalnych?
Produkty naturalne – dlaczego warto na nich spać
Często wydaje się nam, że najważniejsze jest to, na czym śpimy, a zapominamy o tym, że równie ważne jest to, pod czym zasypiamy. Kołdry naturalne są często odrzucane z powodu ceny – jednak dobra jakość wypełnienia musi kosztować. Na pewno słyszeliście o wielu historiach, które opowiadają o tym, jak po jakimś czasie „otwarto” puchową kołdrę, w której znajdowało się wszystko poza prawdziwym puchem. Oczywiście nigdy nie mamy pewności czym do końca jest wypełniony dany produkt, dlatego lepiej wybierać kołdry i poduszki od znanego producenta, u którego jakość idzie w parze z ceną.
Produkty naturalne są polecane ze względu na swoje ekologiczne właściwości – dzięki temu, że są wykonane z połączenia bawełny (poszycie) i różnego rodzaju pierza, nie niszczą środowiska naturalnego.
Kołdry wypełnione puchem są naturalne, dlatego zapewniają nam lepszy i spokojniejszy sen. Oczywiście osoby uczulone na puch lub pierze nie mogą pod nimi spać, jednak każdy, kto nie jest alergikiem powinien rozważyć zakup takiej kołdry. Kolejną zaletą jest długa żywotność – ważna jest jednak regularna konserwacja produktów.
Naturalne kołdry i poduszki zapewniają również lepszą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Właściwości filtracyjne są jednocześnie połączone z dobrymi parametrami cieplnymi – kołdry wykonane z puchu świetnie zatrzymują ciepło, będąc jednocześnie lekkie i zdrowe.
Do naturalnych produktów zaliczamy również kołdry wypełnione wełną owczą, która jest znana ze swoich rehabilitacyjnych właściwości. Wełna pomaga łagodzić skutki zmian zwyrodnieniowych, stany zapalne i choroby układu moczowego. Poprawia również krążenie krwi i zmniejsza napięcie mięśni w czasie snu.
Kołdry i poduszki naturalne – jakie wypełnienie
Produkty naturalne, które można kupić w większości sklepów są wypełnione puchem, pierzem lub półpuchem. Oczywiście puch puchowi nierówny, gdyż dany producent może wybrać tani produkt słabszej jakości, jednak każde z wypełnień ma swoje specyficzne właściwości.
Kołdra i poduszka puchowa
Wypełnienie to najczęściej puch gęsi lub kaczy, jednak warto wiedzieć, że bardziej ceniony jest pierwszy z nich. Kołdry puchowe są lekkie, jednocześnie zapewniają dobrą izolację cieplną. Można je używać przez cały rok bez martwienia się o przepocenie. Często producenci kołder dzielą je na sezonowość: całoroczne, letnie czy zimowe – w ten sposób można dowiedzieć się, ile kg wkładu użyto do wykonania produktu oraz jaki jest jego poziom ciepłoty.
Kołdra i poduszka z pierza dartego
Produkty wykonane z pierza dartego mają podobne właściwości do wyrobów puchowych, jednak są nieco mniej ciepłe oraz bardziej ciężkie. Nie są to znaczne różnice, jednak pierze zachowuje się nieco inaczej niż puch. Kołdry i poduszki z pierza dartego są wykonane w 100% z produktów naturalnych, dlatego mogą być problematyczne dla alergików.
Warto pamiętać o tym, że pierze cięte nie jest tym samym co pierze darte. Pierze cięte posiada często wyczuwalne kłącza, a darte jest od nich wolne – dlatego nazywa się je często puchem.
Polecamy Kołdry Naturalne. Sprawdź!
Kołdra i poduszka z półpuchu
Półpuch to specjalny rodzaj pióra, który składa się częściowo z twardszego pióra oraz puchu, który znajduje się w jego dolnej części. Dzięki takiemu połączeniu kołdra czy poduszka z półpuchu nabiera właściwości charakterystycznych dla produktów z pierza dartego i puchu.
Kołdra i poduszka pierze-puch
Kołdra i poduszka oznaczona pierze-puch jest tak zwanym wypełnieniem mieszanym, na które składa się pierze darte wymieszane z puchem kulkowym, czyli materiałem syntetycznym. Dzięki takiemu połączeniu produkty są łatwiejsze w konserwacji – puch kulkowy powoduje naturalną regenerację pióra, czyniąc kołdrę bardziej puszystą i miękką.
Kołdra z wełny owczej
Tak jak już pisaliśmy, kołdry z wełny owczej świetnie wpływają na dolegliwości reumatyczne czy zapalenia mięśni, jednak tak jak pozostałe naturalne produkty, mogą uczulać. Wełnę można używać przez cały rok, gdyż w zimie zapewnia izolację przed zimnem, a w lecie nie powoduje pocenia się ciała. Kołdra wełniana nie odkształca się i jest polecana przede wszystkim dla osób, które lubią ciepło.
Na co zwracać uwagę w czasie zakupu naturalnych produktów
Przede wszystkim na producenta i cenę. Dobry producent kupuje puch ze sprawdzonych źródeł, który jest odkażany bakteryjnie, czysty i charakteryzuje się najwyższą jakością. Podobnie sprawa wygląda w przypadku poszycia, czyli tzw. wsypu, który powinien być mocny, by utrzymać wypełnienie w środku. Na produktach naturalnych nie warto również oszczędzać – dobra kołdra puchowa może być dosyć kosztowna, jednak wystarczy na długie lata użytkowania.
Drugim ważnym aspektem są przeszycia, ilość komór i lamówka. Im więcej komór, tym lepsze rozłożenie puchu lub pierza w kołdrze. Ważne jest również to, czy producent stosuje w swoich wyrobach tzw. ciepły szew. Jest to specjalne wzmocnienie w miejscu przeszyć, które eliminuje wypadanie pierza i zapewnia lepsze parametry cieplne. Lamówka zatrzymuje natomiast naturalne wypełnienie, by nie wydostawało się bocznymi szwami oraz pełni element dekoracyjny kołdry.
Poduszki i kołdry możesz kupić Tutaj
Jak konserwować naturalne produkty
W przypadku naturalnych produktów wykonanych z puchu, pierza oraz wełny, ważna jest regularna konserwacja. Przede wszystkim warto je często wietrzyć, nawet jeśli na dworze panują minusowe temperatury. Nie wolno jednak wystawiać ich na działanie śniegu lub deszczu, gdyż ciężko je będzie później dosuszyć. Warto co jakiś czas wymrażać produkty z pierza, gdyż takie zabiegi skutecznie zabijają roztocza i alergeny. Kołdry i poduszki naturalne nie powinny być od razu chowane, gdyż przechowywanie ich w szufladzie lub skrzyni, która nie przepuszcza powietrza, powoduje rozwój grzybów i bakterii.
Wyrobów naturalnych wykonanych z pierza lub puchu nie wolno prać w pralce z zastosowaniem tradycyjnych środków. Takie produkty warto oddać raz do roku do czyszczenia do specjalnych pralni, które poddają osobnym zabiegom pielęgnacyjnym wypełnienie oraz poszycie. Jeśli w pewnym momencie poczujecie, że roztrzepywanie kołdry lub poduszki staje się praktycznie niemożliwe i można wyczuć grudki, warto oddać ją do czyszczenia. Poduszki brudzą się szybciej ze względu na to, że mają kontakt z naszymi włosami – poprzez głowę oddajemy w czasie snu większą ilość ciepła.
Nieoceniona wartość naturalnych produktów
O naturalnych produktach można mówić dużo, jeśli jednak nie cierpimy na różnego rodzaju alergie, powinniśmy je po prostu wypróbować, by poczuć różnicę w czasie snu. Kupując kołdrę lub poduszkę zwróćmy uwagę na poszycie, wypełnienie oraz jego właściwości – puch, pierze darte czy półpuch to zupełnie inny produkt, który daje odmienną jakość snu.
Komentowanie wyłączone.