Bawełna jest materiałem, który często stosujemy do produkcji naszych kołder, poduszek i pościeli ze względu na to, że jest ona w 100% naturalna. Tkaniny bawełniane są najpopularniejsze w przemyśle tekstylnym, dlatego warto poznać ich właściwości oraz historię. Już za moment dowiecie się, dlaczego bawełna się kurczy, jakie są jej podstawowe zalety oraz zastosowanie. Czy wiedzieliście, że wykorzystywali ją już starożytni Egipcjanie 12 tys. lat p.n.e ?
Co to jest bawełna
Bawełna jest włóknem, które otacza nasiona rośliny określane taką samą nazwą. Posiada ona wiele zastosowań, stąd jej nieprzemijająca popularność. Najczęściej korzysta z niej przemysł tekstylny oraz medyczny (opatrunki). Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że materiały wykonane z bawełny zaspokajają ok. 70% rocznego popytu na wszystkie tkaniny odzieżowe na świecie.
Roślina występuje w gorącym klimacie na wszystkich kontynentach i jest bardzo wydajna, gdyż traci zaledwie 10% suchej masy. Po usunięciu wosku i białek otrzymujemy czystą celulozę. Włókna bawełniane ze względu na swoją specyficzną budowę są wytrzymałe, trwałe i zdolne do absorpcji.
Czy wiedzieliście o tym, że w dniu dzisiejszym istnieje ponad 30 rodzajów tkanin bawełnianych? Ich nazwy handlowe to m.in. aksamit, atłas, drelich, dżins, kreton, perkal czy sztruks.
Kilka słów o historii bawełny
Roślina jest od tysiącleci wykorzystywana do produkcji ubrań, szczególnie w klimacie tropikalnym. Naukowcy podejrzewają, że starożytni Egipcjanie znali i uprawiali bawełnę już 12 tys. lat p.n.e. Oficjalne ślady włókien bawełnianych sprzed 7 tys. p.n.e. znaleziono w Meksyku. Badacze zgodnie twierdza, że różne gatunki bawełny uprawiano w Indiach i Ameryce Południowej kilka tysięcy lat temu.
Pod koniec XVI w. p.n.e bawełnica była już uprawiana w cieplejszych rejonach obu Ameryk, Eurazji oraz Afryki.
W Europie roślina jest znana od średniowiecza, choć aż do XIX wieku nie używano jej wcale do produkcji wyrobów tekstylnych. Anglia jako pierwszy kraj zaczęła wyrabiać odzież z tkanin bawełnianych.
Proces produkcji był niegdyś bardzo żmudny i wykonywany ręcznie. Dopiero pod koniec XVIII wieku powstały maszyny, które ułatwiały przetwarzanie surowca. Z biegiem czasu pojawiały się również urządzenia przędzalnicze i krosna, dzięki którym światowa produkcja zaczęła szybko rosnąć. Od czasu rewolucji przemysłowej z XIX wieku bawełna jest głównym materiałem, z którego produkuje się odzież i domowe tekstylia.
Światowi potentaci bawełny
Roślina jest uprawiana na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy), a jej głównym producentem są w tym momencie Chiny. Bawełna rośnie najlepiej na obszarach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Dzięki mechanizacji rolnictwa większość zbiorów odbywa się za pomocą maszyn, choć w biedniejszych rejonach wciąż główną pracę wykonuje się ręcznie. Ma to swoje wady i zalety, choć w ten sposób selekcjonuje się naprawdę dojrzałe torebki nasienne, a co za tym idzie najlepszą jakościowo bawełnę.
Bawełna w formie rośliny jest jednym z najważniejszych produktów handlu światowego. 50% całych zbiorów przeznacza się na eksport – tutaj największą rolę odgrywają USA, Uzbekistan, Meksyk oraz Egipt. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że w sezonie 2014/2015 Chiny wyprodukowały aż 6532 ton surowca, a Indie będące tuż za nimi 6423 ton.
Zalety bawełny oraz jej rodzaje
Bawełna ze względu na swoją uniwersalność jest wykorzystywana w produkcji sieci rybackich, materiałów opatrunkowych, poszycia do pościeli, filtrów do kawy, a nawet papieru.
Oto jej główne zalety:
– wytrzymała na rozciąganie (szczególnie w stanie mokrym)
– odporna na ścieranie
– dobrze absorbuje barwniki
– posiada dużą higroskopijność
– dobrze przewodzi ciepło
– jest antyalergiczna (nie uczula sama bawełna ale barwniki)
– miła w dotyku
– odporna na wysoką temperaturę (prasowanie)
Warto jednak rozróżniać materiały dobrej i złej jakości. Nie jest to proste w ilości dostępnych artykułów, jednak można zwrócić uwagę na kilka szczegółów takich jak:
– metka – powinien znajdować się na niej skład materiału, dlatego w łatwy sposób sprawdzimy czy dany produkt jest wykonany z 100% bawełny czy materiału z domieszką
– cena – bawełna wysokiej jakości nie może być po prostu sprzedawana zbyt tanio
– szycie – dobra jakościowo bawełna posiada gładką powierzchnię bez wystających nitek, poszarpanych włókien czy nierównych zszyć
Często tkaniny opisane jako 100% bawełny różnią się wygląd, splotem oraz dotykiem. Dzieje się tak dlatego, ze stosuje się innego rodzaju sploty oraz podaje się tkaniny dodatkowe obróbce.
W naszej firmie do produkcji stosuje się poniższe tkaniny bawełniane 100%:
– płótno bawełniane – gładkie, lekkie, wykorzystywane do produkcji pościeli, prześcieradeł
– flanela – niezwykle miękka i ciepła, delikatna w dotyku, głównie do produkcji pościeli i prześcieradeł
– kora – gofrowana, by uzyskać jej charakterystyczną strukturę, głównie produkcja pościeli
– satyna – gładka, błyszcząca i dosyć śliska w dotyku, ekskluzywna pościel
– tkaniny o splocie satynowym – delikatniejsze w dotyku, charakteryzujące się lekkim połyskiem i mocniejszym splotem, ekskluzywna pościel
Bawełna – zobaczcie nasze produkty wykonane z 100% bawełny
Bawełna w praniu
Naturalna kurczliwość bawełny według polskiej normy PN-P-84004: 2003 wynosi 6%. Każdy produkt oznaczony jako „bawełna 100%” kurczy się w trakcie prania. Niestety często z powodu niewiedzy o właściwościach materiału jesteśmy zdziwieni jego zachowaniem. Koszulka bawełniana może zmniejszyć swój rozmiar nawet po zamoczeniu w zimnej wodzie!
Jeśli chcemy uniknąć nadmiernego kurczenia się materiału powinniśmy zaraz po praniu lub zamoczeniu rozwiesić go i maksymalnie naciągnąć.
Uwaga: informacje odnośnie przepisu prania znajdziecie na każdym z naszych produktów.
Bawełna – nasz ulubiony materiał
Bawełna jest ulubionym materiałem wielu osób ze względu na swoją naturalność. Jest znana i używana do produkcji różnorodnych wyrobów od tysięcy lat i w najbliższym czasie jej produkcja będzie tylko rosnąć. Jeśli kupujecie produkty z bawełny pamiętajcie o sprawdzeniu jej jakości – tylko wysokiej jakości produkt posiada wszystkie opisane zalety i właściwości.
Źródła:
http://www.beloved.com.pl/pl/content/12-o-bawelnie-w-kilku-slowach
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bawe%C5%82na_(w%C5%82%C3%B3kno)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bawe%C5%82na_(ro%C5%9Blina)
Komentowanie wyłączone.