Twardość poduszki - twarda czy miękka – którą wybrać?

Poduszka twarda czy miękka – którą wybrać?

Poduszka twarda czy miękka – którą wybrać?

Kupując poduszki, rzadko zastanawiamy się nad tym, która z nich będzie najlepsza właśnie dla nas. Najczęściej wybór pomiędzy twardą i miękką odbywa się na podstawie tego, co nam się wydaje w momencie zakupu. Tymczasem głównym wyznacznikiem powinno być nasze zdrowie i sposób, w jaki zazwyczaj śpimy.

Twardość poduszki a pozycja snu

Zakładając, że nie mamy do czynienia z konkretnymi problemami zdrowotnymi, głównym czynnikiem w doborze poduszki twardej lub miękkiej powinna być pozycja, w jakiej się śpi. Przyczyna jest całkiem prosta – leżąc na plecach, boku lub brzuchu, w zupełnie inny sposób ustawia się szyję i w zależności od rodzaju poduszki będzie ona miała odpowiednie wsparcie lub nie.

Poduszka miękka do spania na brzuchu

Jeżeli śpisz w ten sposób, zdecydowanie musisz unikać poduszek wysokich, w szczególności zaś tych, które na dodatek są twarde. Gdyby w ciągu dnia ciągle wyginać głowę do tyłu, skończyłoby się to bólami szyi. Podobnie jest w trakcie snu, najzwyczajniej w świecie dochodziłoby do przeciążeń.

Poduszka twarda do spania na boku

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku spania na boku. Ze względu na ludzką anatomię, w tym przypadku zbyt miękka poduszka powodowałaby nadmierne odchylanie się głowy na bok. Rozwiązaniem jest sięgnięcie po poduszki twarde lub średnie.

Poduszka średnia lub twarda do spania na plecach

W przypadku osób śpiących na plecach wskazane będą poduszki przynajmniej średnie, a także twarde – takie, by w trakcie snu głowa nie opadała do tyłu. Również ich wysokość może, a nawet powinna, być średnia lub wyższa. Warto również zwrócić uwagę na to, aby poduszka dla osoby śpiącej na plecach była odpowiednio duża. Dzięki temu będzie podpierać większy obszar ciała.

Jakie poduszki dla osób „wiercących się” przez sen

Niektóre osoby w trakcie snu (czy nawet na etapie zasypiania) wielokrotnie zmieniają swoją pozycję. W ich przypadku trudno będzie dopasować optymalną twardość i wysokość poduszki. Najczęściej jednak zaleca się im stosowanie modeli wypośrodkowanych, a więc o średnim poziomie twardości i wysokości.

Podsumowanie

Kupując poduszkę, warto dopasować ja do swojego sposobu spania. Prawidłowa decyzja wpływa nie tylko na komfort spania, ale i na zdrowie, w szczególności zaś stan kręgosłupa. Wynika z tego jasno, że nie warto ryzykować, kupując pierwsza z brzegu poduszkę – lepiej dobrać taką, która pozwoli Ci odpocząć.

Komentowanie wyłączone.

Scroll Up